/ 26. 09. 2014

Jaroslav Podhorný - Jak jsem potkal Spirals

Co se mi vybaví pod pojmem „Spirals “? Nejdříve vzpomínka na panický útěk z lekce po prvních 2 minutách cvičení a následně maximální pocit uspokojení ze cvičení, které má hlavu a patu.


O 3 měsíce později v rámci víkendového cvičení pořádaného Fit studiem Jana . Ale pěkně popořádku….

Co se mi vybaví pod pojmem „Spirals “? Nejdříve vzpomínka na panický útěk z lekce po prvních 2 minutách cvičení a následně maximální pocit uspokojení ze cvičení, které má hlavu a patu o 3 měsíce později v rámci víkendového cvičení pořádaného Fit studiem Jana . Ale pěkně popořádku….

Je mi 46 let a více jak 25 let aktivně provozuji karate, takže pojmy jako strečink, správné dýchání, napětí a uvolnění, apod. jsou mi více jak blízké.

Tradiční rodinné prázdninové pobyty

u moře jsem vždy bral jako malou daň za spokojenost svých dětí a ženy, nicméně osobně jsem dával přednost aktivnějšímu trávení volného času. Proto jsem také vloni uvítal možnost zpestřit pobyt u moře cvičením aqua aerobicu, pilates a spirals, které pořádala Jana Šimková.  Byl jsem si sice vědom toho, že budu možná mezi samými ženami za „bílou vránu“, ale nakonec jsem se nenechal těmito prvotními obavami a představami odradit. Už jen proto, že mě zajímal přístup k práci s tělem z jiného úhlu pohledu. Předpokládal jsem také, že určitě najdu určité paralely s tím, jak se pracuje s tělem v karate.

Z výše uvedených druhů cvičení pro mě bylo největší výzvou cvičení „Spirals“. Na lekci jsem přišel bez jakékoli teoretické přípravy. Jedinou informací bylo to, že cvičení je zaměřeno mimo jiné na páteř a její uvolnění prostřednictvím cviků zaměřených na rotaci páteře, vše za doprovodu hudby.  Snad za to může moje teoretická nepřipravenost či panika z příliš tanečně pojatého úvodu celé lekce. Pravdou je, že za necelé 2 minuty jsem měl pocit, že jde o nějaké tanečně pojaté cvičení výhradně pro dámskou část zájezdu, kde nemám co dělat, a lekci jsem rychle opustil.

Když jsem své pocity později rozebíral s Janou Šimkovou, která lekci vedla, bylo mi řečeno, že zaměření cvičení skutečně odpovídá výše řečenému a že jsem opustil „bojiště“ předčasně a neměl jsem tak tudíž možnost ocenit přínosy „Spirals“.  Nicméně uznala, že celé cvičení bylo nastaveno mentálně a emočně spíše pro ženy. Současně však dodala, že při nejbližší příležitosti mi dá možnost poznat „Spirals“ z jiné stránky.

o 3 měsíce později

Ta nejbližší příležitost se naskytla asi o 3 měsíce později v rámci víkendového pobytu, kdy jednou ze součástí pobytu byla i lekce „Spirals“. I přes svou negativní zkušenost z léta jsem se nechal přesvědčit a na lekci se dostavil. A výsledek?  Ani stopa po nějakém tanci v instrukcích a pokynech lektorky Jany, pouze návody týkající se dýchání, držení těla a koncentrace na odpovídající části páteře.  Ani jsem si nevšiml, že choreografie i hudební doprovod byl úplně stejný, jako při letní lekci u moře.  V mnoha okamžicích jsem si uvědomil, že toto cvičení zcela odpovídá i mým potřebám z pohledu cvičení karate. Obohatilo by a rozvíjelo tu část mého vlastního tréninku, která je zaměřena na správnou činnost trupu při provádění technik karate.

Přesvědčil jsem se, že při zohlednění „mužského prvku“ ze strany lektorky je „Spirals“ opravdu skvělým a smysluplným cvičením.

Jaroslav Podhorný

Copyright: Využití textových nebo filmových materiálů a fotografií, které jsou zveřejněny na těchto webových stránkách, je možné pouze se souhlasem provozovatele webu www.iqpohyb.cz. Přejímání obsahu stránek je možné pouze se souhlasem a jasně viditelným uvedením zdroje na začátku každého přejatého materiálu. Pro schválení nás prosím kontaktujte.

 Doporučujeme z článků

Nakup si pomůcky

Triko

Koupit 200,-

Sada míčků pro vbočený palec a pánevní dno

Koupit 452,-

Sada míčků pro vbočený palec a pánevní dno včetně poštovného

Koupit 615,-

Půlmíček

Koupit 180,-

Desky IQ

Koupit 121,-

Triko

Koupit 258,-