fitness    / 30. 06. 2012

Markéta Klosová, Daniel Müller - BOSU® vás bude bavit!

Na první pohled BOSU® BALANCE TRAINER vypadá, jako by někdo přeříznul fitball o něco níže než v polovině a otvor uzavřel pevnou rovnou plošinkou. Ve skutečnosti toho ovšem BOSU umí mnohem víc než poloviční fitball.


Název BOSU® vznikl jako zkratka slov BOth Sides Up - jinak řečeno, můžete ho používat vyklenutou stranou nahoru i dolů. Pokud trůní na své pevné základně, můžete na něm cvičit podobně jako na fitballu či overballu, ovšem s tím příjemným rozdílem, že se vám nikam neodkutálí. Dá se ovšem používat i jako stupínek pro step aerobik nebo minitrampolína, která z vás vyždímá litry potu. Pokud BOSU® BALANCE TRAINER převrátíte „na záda“, odhalí se vám jeho ďábelská tvář, která vás donutí zapojit i ty nejhlouběji uložené svaly nejen v centru těla. V této poloze tak trochu připomíná již poněkud pozapomenutý core board.

Pro pacienty i vrcholové sportovce

BOSU® BALANCE TRAINER (dále jen BOSU®) patří ve světě fitness k nejmladším cvičebním pomůckám a využívá nejnovějších poznatků o fungování těla, které posílají zažité stereotypy o posilování břicha a dalších partií do starého železa.  Na jeho vývoji se podíleli lékaři všech profesí, kteří měřili aktivitu posturálních svalů, což je svalstvo hlubokého stabilizačního systému. Původně ovšem nebylo určeno pro fitcentra, nýbrž do rehabilitačních zařízení, kde se na něm měli napravovat mimo jiné i ti, co si špatným způsobem sportování „zhuntovali“ tělo a pro vrcholové sportovce. A odtud už nebylo daleko k úvaze, jestli by jeho rozšířením do posiloven nebylo možné takovým poškozením zdraví předcházet. Prototypy BOSU® byly představeny na podzim 1999 v USA vybrané skupině profesionálů a olympijským týmům a okamžitě vzbudily nadšení. Aby ne - „profíci“ rychle zjistili, že s BOSU® BALANCE TRAINER lze u vrcholových sportovců dosáhnout dalšího zlepšení výkonů. V kombinaci s kladkou nahradí všechny posilovací stroje a přitom šetří pohybový aparát, protože umožní dosáhnout stejného efektu s nižší zátěží - místo 80 kg stačí třeba jen 20 kg.

Do fitek i před televizi

Do evropských fitcenter se tento druh cvičení začal šířit zhruba před třemi lety a postupně si získává stále více příznivců. U nás BOSU® BALANCE TRAINER propaguje a distribuuje od února 2007 organizace pro vzdělávání v oblasti aerobiku a fitness FACE CZECH, jejíž tři první instruktoři (Daniel Müller, Zuzana Švíková a Věra Macošková) absolvovali mezinárodní školení MASTER BOSU® pořádané v Holandsku přímo zakladateli školy BOSU® z USA - Jayem Blahnikem a Douglasem Brooksem.  Každý z českých master instruktorů má jinou specializaci - Daniel aplikuje na BOSU® jógu, pilates, core a další cvičení typu body and mind, Zuzana se specializuje na posilovací formy a bodystyling a Věra využívá bosu pro aerobní a kardiovaskulární cvičení jako je třeba step či trénink sportovců apod.
Možností využití BOSU® je zkrátka nepřeberně: ideálně se hodí i pro domácí cvičení (prodává se s instruktážním DVD za cca 3 500 Kč (bez DPH)).  Kromě toho na něm můžete prostě jen tak sedět a v pohodě sledovat televizi nebo surfovat po internetu. Pokud si ovšem na www.bosufitness.cz otevřete některé amatérské videozáznamy z tréninku vrcholových sportovců, asi nebudete věřit vlastním očím: kliky s odrazem z BOSU® a přetočením ve vzduchu, akrobatické prvky, skoky, dřepy s činkami: bosu je prostě výzvou i pro pořádné chlapy!

Autoři článku: Markéta Klosová a Mgr. Daniel Müller připravili články pro časopisy KATKA (2007), DOMA ATD. (2007), PULS (2007) o cvičení na BOSU® BALANCE TRAINER.

Copyright: Využití textových nebo filmových materiálů a fotografií, které jsou zveřejněny na těchto webových stránkách, je možné pouze se souhlasem provozovatele webu www.iqpohyb.cz. Přejímání obsahu stránek je možné pouze se souhlasem a jasně viditelným uvedením zdroje na začátku každého přejatého materiálu. Pro schválení nás prosím kontaktujte.Doporučujeme z článků

Nakup si pomůcky

Triko

Koupit 200,-

Sada míčků pro vbočený palec a pánevní dno

Koupit 452,-

Sada míčků pro vbočený palec a pánevní dno včetně poštovného

Koupit 615,-

Půlmíček

Koupit 180,-

Desky IQ

Koupit 121,-

Triko

Koupit 258,-